O dřevině Suar

OBECNĚ - Suar, též suwar,  botanicky Albizia Saman, také najdeme označení Samanea Saman, Pithecellobium Saman, je listnatý strom subtropického a tropického pásma Asie a Ameriky, který dorůstá do značných rozměrů.

Běžně dorůstá do výšky 25m a s korunou o průměru 40m. Na přelomu 18. a 19. století byl ve Venezuele změřen německým přírodovědcem Alexanadrem von Humboldtem strom vysoký pouze 19m, ale s obvodem koruny 180m, průměru koruny skoro 60m a průměru kmene 2,8m.

VLASTNOSTI - Dřevina je poměrně měkká,  křehká a pórovitá. Jádrové dřevo má krásnou zlatou až tmavohnědou barvu, která je jasnou hranicí oddělena od další vrstvy, která je již světlejší, béžová až bělavá s občasnými tmavými pruhy.

POUŽITÍ - Nábytkářský průmysl - truhlářská surovina. Kmen je velmi mohutný - široký, a proto se z něj řežou mohutné a ceněné fošny. Dřevo není vhodné např. na židle  - není dostatečně pevné.  Dřevo z titulu svého charakteru vyžaduje povrchovou úpravu, jednak pro zpevnění, tak i pro zvýraznění její kresby. Není vhodné, aby byl nábytek vystaven přímým povětrnostním vlivům, ale na kryté terase vám bude dlouho sloužit.