O dřevině Teak/Týk/Teha

OBECNĚ - Teakové dřevo (teha/týk) je získáváno ze stromu Teky obrovské/Protihy obrovské (lat. Tectona Grandis) - listnatého opadavého stromu dorůstajícího do výšky 30-40 metrů rostoucího v subtropických a tropických pásmech jižní a jihovýchodní Asie a v Africe. Cizojazyčně se můžete setkat i s označeními Jati; Tek; May sak; Sawan; Kyun; Java Teak - vše je jedna a tatáž dřevina. Jednoznačně můžeme teak považovat za nejodolnější, resp. nejtrvanlivější dřevo.

VLASTNOSTI - Barva jádrového dřeva je od žlutohnědé přes tmavohnědou až do čokoládové. Kromě jeho velmi dekorativní  kresby je dřevo velmi pevné a pružné, vlákna jsou rovná a sourodá. Dřevo obsahuje značné množství éterických olejů, a tak funguje jako přírodní repelent proti vodě, ale i hmyzu; obsažená pryž zase dodává teaku na jeho pružnosti.

Jádrové dřevo teaku má takové vlastnosti, že odolá i nájezdu termitů. Další zajímavostí je, že pokud se vám do něj povede zatlouct hřebík, jeho zatlučená část nezreziví. Mimo jiné obsahuje řadu extraktivních látek, které zabraňují biologické degradaci dřeva - v praxi je sledováno a potvrzeno uchování užitných vlastností i po 20–30 letech v kontaktu se zemí - přiřozená odolnost podle EN 350-1,2 je na nejvyšším stupni č. 1.

Další velkou výhodou je vysoká tvrdost a odolnost vůči oděru, což je velmi výhodné pro použití na terasy, dlažební kostky, zahradní nábytek atd. (tzb-info.cz)

POUŽITÍ - V dávných dobách pro stavbu lodí, výrobu vesel, pádel - po zjištění jeho kvalit se stalo již stavebním dřevem a platidlem.  Jako startovní meta pro výrobu nábytku je považován dánský styl z poloviny 20. století, který začal hojně používat tuto dřevinu. V dnešní době je teak používán na nábytek, parkety, podlahy, došky, dýhy, dekorace a v souvislosti s teakovým dřevem skloňováno mnoho přídavných jmen jako výjimečný, odolný, venkovní, luxusní, venkovský/selský, pevný a mnoho dalších. Je to tak - tato dřevina je v mnoha ohledech a vlastnostech univerzální a je nadřazena ostatním dřevinám, které s ní mají i některé vlastnosti společné.

ÚDRŽBA - Pro někoho otrava, či strašák, pro někoho radost. Nemusíme  moc řešit údržbu teakového nábytku ve vnitřních prostorech, tam se zaměříme spíše na estetickou stránku a volíme mezi přírodními oleji, vosky, či olejovými lazurami, která ochrání dřevo po dlouhou dobu. Venku je to už jiné - přes to, že vlastnosti teakového dřeva jsou výjimečné a možná nejvhodnější pro venkovní použití, přírodním vlivům se neubráníme. Slunce, voda, mráz, vlhkost, vítr - to vše nám více či méně náš nábytek ostaršuje. Dobrá zpráva je, že pouze na povrchu, čili esteticky, nikoli uvnitř a náš nábytek zůstane stejně funkční, stabilní a bez hniloby, či zavrtaného hmyzu, po desítky let. Nábytek zcela vystavený na pospas povětrnostním vlivům a neošetřený (natural), získá přirozenou patinu - zešedne. Stejně tak ošetřený nábytek na kterém je narušená barva a nikdo se o něj nestará. Čili, pokud chceme mít nábytek bez patiny a v barvách, musíme se o něj starat - jednou za rok vhodně ošetřit a na zimu přikrýt.

Čím dál tím více se můžeme setkávat i s názory a články, které mluví o tom, že teakový nábytek je ceněn nejen pro jeho vlastnosti, ale i pro jeho estetickou stránku, kdy jeho šedá patina získaná časem bezúdržby vlastně přidává na estetickém dojmu z venkovního nábytku.